První postní neděle – černá, liščí, pytlová nebo pučálka
V českém prostředí je nazývaná černá, pravděpodobně podle toho, že ženy v tento týden odkládaly barevný oděv a halily se do tmavých nebo černých šátků ze smutku z budoucího postu. Také podle režného postního pytlového roucha byla někdy nazývána pytlová.
,,Třetí název, liščí neděle, byl opět odvozen od zvyku. Matky tajně v noci napekly dětem preclíky a zavěsily je na barevných stužkách na vrbové proutky, nebo na ovocné stromy na zahradě. Ráno dětem pověděly: ,,Jděte se podívat na zahradu, běžela tudy liška a ztratila tam preclíky“. V zahradě se děti pomodlily, snědly preclíky a nikdy je prý nebolely zuby“.
Tato neděle také nese označení pučálka. Nazýval se tak pokrm z namočeného a usmaženého hrachu. Hrách se nechal rozmočit až opučel. Pak se opepřil, pomastil, pocukroval a osolil. Někdy také chodil za dlouhých večerů pučálník. Tento mladík měl na sobě naruby oblečený kožich, hlavu pokrytou chlupatou beranicí a v zástěře skrýval saze. Chodil po vsi a tloukl na dveře. Tam kde zapomněli, že chodí a otevřeli mu, toho pučálník hned očernil.